Clattenburg: Cüneyt Çakır'ın kararları doğru

Şu an Çin Süper Ligi'nde görev yapan eski Premier Lig hakemi Mark Clattenburg, Çakır'ın iki hayati kararını masaya yatırdı. Clattenburg sözlerine VAR'ın çok başarılı bir sınav verdiğini ve kritik pozisyonların sıfır krizle atlatıldığını vurguladı.

Clattenburg: Cüneyt Çakır'ın kararları doğru
18 Nisan 2019 - 13:32 - Güncelleme: 18 Nisan 2019 - 20:37

Şampiyonlar Ligi'nde dün gece oynanan ve hala gündemde olan Manchester City - Tottenham maçını ev sahibi ekip kazanmasına karşın tur atlayan Tottenham olmuştu.

Bu maçta FIFA kokartlı hakememiz Cüneyt Çakır'ın verdiği iki kritik karar da tartışma konusu olmuştu.

Clattenburg: iki karar da doğru

Şu an Çin Süper Ligi'nde görev yapan eski Premier Lig hakemi Mark Clattenburg, Çakır'ın iki hayati kararını masaya yatırdı.

Clattenburg sözlerine VAR'ın çok başarılı bir sınav verdiğini ve kritik pozisyonların sıfır krizle atlatıldığını vurguladı.

Top rakipten geliyor ama...

Tartışılan en önemli pozisyon ise şüphesiz, Manchester City'nin iptal edilen son dakika golüydü. Sterling'in kaydettiği; fakat geçersiz sayılan bu gol sayılsaydı, City yarı finalde olacaktı.

Golden önce savunmanın arkasına sarkan Sergio Agüero için ofsayt tespit edilmişti; pozisyon ise şöyle gelişti...

Tottenham futbolcusu Christian Eriksen, geri pas yaptı ve topa Cityli Bernardo'nun bir müdahalesi oldu. Karşı görüş, pası veren Tottenhamlı futbolcu olduğu için ofsayt olmadığı görüşüydü. Clattenburg bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı:

"Agüero, top Bernardo'ya çarptığında ofsayt pozisyonunda. Top yolda Silva'ya çarpıyor. Bazıları bu dokunuşun etkilemediğini söyleyebilir ama bir önemi yok. Cityli futbolcu topa son dokunduğu anda ofsayt pozisyonu var"

İngiliz hakem burada doğru kararın verdildiğini ifade etti. Ayrıca asistan hakemin burada bayrağını kaldırmaması ve tekrarı beklemesinin de doğru hareket olduğu ifade edildi.

Llorente'nin golünde de karar doğru

Bir diğer kritik pozisyon ise Fernando Llorente'nin golünde elle müdahalenin olup olmamasıydı. İspanyol santrforun kaydettiği golde topun, oyuncunun koluna çarparak kaleye gittiği iddia ediliyordu.

Clattenburg bu konuyu da şöyle yorumladı:

"Eğer top kaleye elden veya koldan gitseydi gol iptal edilmeliydi. Çarpma bile olsa iptal edilirdi."

"Yavaş çekimde pozisyonu tekrar izlediğimizde açıkça görüyoruz ki top (kola çarptıktan sonra) Llorente'nin sağ üst kalçasına çarpıyor.

Öte yandan top çarptığında Llorente'nin teninde dalgalanma olduğu yönünde bir görüş var. Belki top koluna çarpmıştır ama bunun golde dahli çok az"

Top kalçaya çarparak filelere gidiyor, ele çarparak değil... Bazen VAR'ı elle müdahaleler konusunda eleştiriyoruz ama burada kesinlikle kural neyse onu uyguladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum