Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yabancıda sınır olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV, A Haber ve A News ortak yayınına katıldı. Mabeyn Köşkü'nde gerçekleşen yayında gündeme dair önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşi bitmiş futbolcuların alınmasını doğru bulmuyorum" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yabancıda sınır olmalı
16 Eylül 2017 - 00:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV canlı yanına katılırken, futbolla ilgili kendisine sorulan sorulara da içtenlikle cevap verdi. Yabancı oyuncu sayısının sınırlanması gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Kulüplerimizle konuşarak bir yere vardırmamız lazım. Ben, Gençlik ve Spor Bakanımız’la da konuşuyorum. Osman Bey yıllarca sporun içinde bulundu. Futbolda özellikle yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu, bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajı, A Milli Takım’a yansıması. Oyun anlamında yerli oyuncularımızın performansı ligde az kaldığı için, milli takımda da o gücü yakalayamıyoruz. Kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Oynatsın ama bu kadar fazla değil. Bakıyorsun sahaya, neredeyse yerli oyuncu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Gereğinden fazla” dedi.

‘İşi bitmiş oyuncular...’

Cumhurbaşkanı, yabancı sayısıyla ilgili sözlerini şu şekilde noktaladı: “Yabancı konusu belli sayıda tutulabilir ve bu durum tribünlere farklı heyecan getirebilir. Yerli oyuncular arasında rekabet de olabilir. İşi bitmiş oyuncuların alınmasını ise doğru bulmuyorum”

‘Lucescu ile hava yakalandı’

Dünya Kupası için umutlu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan galibiyetinin önemine vurgu yaptı. Erdoğan, “Ukrayna maçı keşke öyle olmasaydı. Ama
sonrasında lidere karşı, Hırvatistan maçında alınan netice umudumuzu artırdı. Şimdi önümüzde yeni bir süreç açıldı. İşi yine hafife almamak lazım. İki takım da (İzlanda, Finlandiya) önemli rakipler. Lucescu ile takım yeni bir hava yakaladı. Bu yeni havayı, birliği beraberliği devam ettirerek, 2’de 2 yaparlarsa, Lucescu ile yeniden yakalanan havayla yola devam etme şansı bulunur. Başarılar diliyorum” diye konuştu.

‘Beşiktaş işi sağlam tutmalı’

Beşiktaş’ı Şampiyonlar Ligi’ndeki 3-1’lik Porto galibiyetinden ötürü kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beşiktaş alnının akıyla, gayet güzel ve kollektif bir oyunla galip geldi. Goller de kollektif oyunun eseri. 3-1’lik galibiyetle dönmeleri büyük avantaj. Ancak buradaki maçı da almaları lazım. Daha işbitmedi. Beşiktaş işi sağlam tutmalı” dedi.

İşte yürürlükteki kural

Şu andaki kurala göre takımlar kadrolarında 14 yerli ve 14 yabancı oyuncu bulundurabiliyorlar. 21 kişilik maç kadrosuna ise en az 9 yerli isim yazmak zorunda olan ekipler, sahaya 11 yabancı futbolcuyla da çıkabiliyor.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum