Damien Comolli: Transfer performansından memnunum

Başkan Ali Koç’un futbolu emanet ettiği Damien Comolli, yaz dönemi boyunca hep çok konuşuldu. Yapılan ve yapılmayan transferler nedeniyle tartışılan Fenerbahçe Sportif Direktörü, basın mensuplarıyla bir araya geldiği yemekte samimi açıklamalarda bulundu.

Damien Comolli: Transfer performansından memnunum
16 Eylül 2018 - 09:40 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 08:19

İşte Fransız futbol adamının sözleri: “Transfer döneminde elde etmek istediğimiz her şeyi elde ettik... Bu anlamda kendi performansımdan memnunum diyebilirim. Giuilano ve Josef’in ayrılmasının ardından aynı pozisyona oyuncu alamasaydım işte o zaman bir kez daha düşünürdüm ama onların yerlerini doldurmayı başardık. Kritik transfer sezonunu iyi bir şekilde kapattığımızı düşünüyorum.

‘Cocu’nun işi zor’

Sezonun kötü başlamasının sebebi çok oyuncu transfer etmemiz, çok fazla yeni oyuncu aramıza katıldı. Kısa bir sürede her hocanın böyle bir durumla başa çıkması zordur. Büyük takım olarak hem savunma hem hücum anlamında daha iyi olmalıyız. Cocu’nun işi gerçekten çok zor. Bir sihirbaz değilseniz bu kadar kısa bir sürede takımı yaratmak zor.

‘Kararı Başkan verir’

A takımla ilgili bütün kararlar, Başkanımız Ali Koç, Başkan Yardımcımız Semih Özsoy ve benim tarafımdan alınıyor. Kararları yoğun istişareler sonunda ortak şekilde alıyoruz. Ancak en sonunda Başkan karar verir. Ben tavsiyeler veririm, fikirlerimi söylerim, son kararı verecek olan yönetimdir. Şu anda her şey harika gidiyor. Üçümüzün de beraber çalışması harika. Zor zamanlarımız olduğunda dahi onlarla çalışmak çok güzeldi. Ben buraya Ali Koç var diye geldim. Teklifler vardı ama ben söz vermiştim.

"Gitmeyeni tekmeleyemezsin"

Takımda bir oyuncuyla ilgili gelen teklifi kabul ettik, ama oyuncu gitmek istemedi. Ben her oyuncuya eşit davranıyorum. Bazı teklifleri değerlendirmek gerekiyordu, değerlendirdik. Fakat biz insanları tekmeleyerek dışarı atacak insanlar değiliz.

"Hepsi için planımız var"

Bizim aldığımız her genç oyuncu için bireysel anlamda bir planımız var. Ferdi ve Berke’ye söyledik; sezonun ilk kısmı burada kalacaksınız, devre arasında durumu gözden geçireceğiz. Sizler de kiralık gitmek isterseniz, kiralık konusunu tekrar görüşeceğiz.

"Harun ilk tercihti"

Transferin ilk gününden itibaren Harun Tekin bizim önceliğimizdi. Bir kaleci almak istiyorduk ancak kaleci ile santrafor arasındaki tercihi elimizdeki bütçe nedeniyle santrafordan yana kullandık. Giuilano ile Josef satılınca da Harun’u transfer ettik.

"TFF bizimle konuşmadı"

U21 Ligi’nin kaldırılmasıyla ilgili TFF bizimle diyalog kurmadı. Önümüzde 3 yol var. İlki; TFF kararı gözden geçirir. Diğer seçenek, Fenerbahçe B Takımı adı altında 2. ya da 3.Lig’de rekabete girmek. Son seçenek de 3.Lig’den bir kulüp satın almak.

"Josef'e 'Hayır' diyemedik"

Josef’e gelen teklif son derece komik, 4 milyonun çok çok altındaydı. Ancak öyle bir noktaya geldi ki son teklif geldiğinde biz ‘hayır’ demedik

"Sol beklerimiz iyi"

Türkiye Milli Takımı’nda oynayan iki tane iyi sol bekimiz var. Niye sol bek almadım diye üzüleyim. Bazı almak istediğimiz oyunculara ekonomik anlamda yetişemedik. Pozisyon anlamında değil, bu anlamda üzüntü duyduğum isimler oldu. Ancak yerlerine alternatiflerini aldık.

"Cocu ekipten mutlu"

Cocu yanına başka bir isim istemedi. Ekibinden memnun. Burayı yakından tanıyan hocalar var. Ekip tamamen onun kontrolü altında. Kendini rahat hissediyor. Eğer daha fazla kaynak isterse de ona tedarik ederiz.

"Çok üzücü olur"

Ozan’ın kadro dışı kalması tamamen futbolla ilgili karardı. İyi özelliklerinden dolayı Ozan’dan vazgeçmek istemememize rağmen bu kararı aldık. İyi oyuncular başarılı olmadığı zaman kendime de kabahat bulurum. Türk futbolunun da böyle bir futbolcuyu kaybetmesi üzücü olur. Onun için her şeyi yapmaya hazırız.

"Volkan’a en başta söyledik"

Volkan Demirel ile görüşmeler yaptık. Hepimiz hemfikir olarak onunla devam etmeye karar verdik. Bundan sonra takımın 1. kalecisi olmayabilirsin düşüncesini kendisiyle paylaştık. Volkan da kim olursa olsun yeni gelen kaleciye tam destek vereceğini söyledi. Her kim ki kulübün menfaatlerini kendi menfaatlerinin önünde tutuyorsa onu takdir etmek gerekir.

"Gerisi Ozan'a kalmış"

Gerrard tesisi en son terkeden isimdi, antrenmanda her zaman en fazla yapan oydu. İdman sonrası yolda giderken hep ona “Ne düşünüyorsun?” diye sorardım; o da “Antrenman boyunca yaptığım tüm hatalarımı düşünüyorum” derdi. Ozan Tufan bunu yapmaya hazır mı, bunu kendi cevaplayacak. Onun için belli bir süre kadar yapabileceğimiz çok şey var ama gerisi ona kalmış.

YORUMLAR

  • 0 Yorum