''Fatih Terim harika bir lider''

Fiorentina'da Fatih Terim ile beraber çalışan Nuno Gomes, tecrübeli teknik adam ile tanışması, birlikte geçirdiği günleri anlattı.

''Fatih Terim harika bir lider''
29 Nisan 2021 - 11:40 - Güncelleme: 29 Nisan 2021 - 11:49
Portekiz futbolunun önemli isimlerinden olan ve Fiorentina'da Fatih Terim ile beraber çalışan Nuno Gomes, eski teknik direktöründen övgü dolu sözlerle bahsetti.

Nuno Gomes, Sportrail Sessions yayınında konuşurken, Fatih Terim ve Fiorentina anılarından bahsetti.

Fiorentina'ya transfer oluşunu ve Fatih Terim ile tanışmasını anlatan Gomes, ''EURO 2020'den sonra Fiorentina ile anlaştım. Floransa'ya gittim, sağlık testlerinden geçip sözleşme imzaladım. Daha sonra beni otele götürdüler. Akşam yemeğine çıktım ve Fatih Terim de oradaydı. O da takıma yeni katılmıştı. Birlikte yemek yedik. O dönem Batistuta, Fiorentina'dan Roma'ya transfer olmuş ve 9 numara boşa çıkmıştı. Terim formayı bana vermek istiyordu. Sohbet sırasında bana '9 numara senin için hazır' dedi. Ona, 'Hayır bayım, 9 numarayı istemiyorum. 21 giymek istiyorum' dedim. Hemen telefonunu çıkardı ve kulüpten birileriyle görüştü. Ertesi gün 21 numara beni bekliyordu. Bu çok ince bir hareketti'' ifadelerini kullandı.

''Fatih Terim'i çok seviyorum''

Fatih Terim'in özel bir lider olduğunu söyleyen Nuno Gomes ''Fatih Terim'i çok seviyorum. Antrenörlüğümü yaptığı için çok mutluyum. Futbol takımına aile kavramını aşıladı. Farklı milletlerden oluşan bir grubu kısa sürede birleştirdi ve aile ortaya koydu. Gerçekten harika bir lider, doğuştan bir lider. Ayrıca demokratik bir lider. Bize özgürlük verdi ama aynı zamanda sorumluluk da verdi'' dedi.

Fatih Terim'in takımda oyuncu ilişkilerine çok önem veren biri olduğunu belirten Portekizli ''Onunla çalışırken maksimum özgürlüğe sahipken aynı seviyede sorumluluklarımız vardı. Her şeyden önce maçlarda ve antrenmanlarda oyuncu ilişkilerine önem verdi. O olağanüstü kalbe sahip biri. Tanımayanlar kötü ya da kapalı bir karaktere sahip olduğunu söylüyor ama öyle değil. Takımda herkes onun oyunculardan taraf olduğunu fark etti. Bizi sonuna kadar savundu ve elbette bu da sahaya yansıdı. Çünkü onun için elimizden geleni yaptık'' ifadelerini kullandı.
Nuno Gomes, Fatih Terim'in kendisi için bir antrenörden daha fazlası olduğunu da ''Terim hakkında çok fazla konuşuyorum. Çünkü insanla teknik direktör arasında ayrım yapmıyorum. Doğrudur ya da yanlıştır. Ama eski bir futbolcuyum ve benim düşüncem bu. Mükemmel antrenörler var ama oyuncularıyla iletişim kuramıyorlar. Fatih Terim hem iyi bir antrenör hem de iyi bir insan. Zaten bu yüzden beni en çok etkileyen teknik adamlardan biriydi. Bu hiç kolay değil'' sözleriyle dile getirdi.

Nuno Gomes, 2000 yılında transfer olduğu Fiorentina'da Faith Terim ile çalışmış, golcü oyuncu 2002'de Benfica'ya transfer olmuştu. (Çeviri: Goal Türkiye)

YORUMLAR

  • 0 Yorum