Fenerbahçe ne ceza alacak? İşte ortaya çıkan tablo...

Spor Hukukçusu Anıl Dinçer, Fenerbahçe'nin Süper Kupa maçında sahadan çekilmesinin ardından alabileceği cezaları değerlendirdi.

Fenerbahçe ne ceza alacak? İşte ortaya çıkan tablo...
08 Nisan 2024 - 10:39 - Güncelleme: 08 Nisan 2024 - 10:45
Spor Hukukçusu Anıl Dinçer, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Süper Kupa'da yaşananları Hürriyet'te değerlendirdi.

"Benzer yönde değerlendirilecek"

"Müsabakaya çıkmamak ya da müsabakaya çıkıp maç oynanırken müsabakadan çekilmek aşağı yukarı bence benzer sonuçlar doğuracaktır. Süper Kupa talimatında 'müsabakaya çıkılmazsa' başlıklı konunun sonuçları var. Ancak ‘müsabakaya çıkılır, sahadan çekilme olursa’ başlıklı konunun sonuçları yok. Ancak bunların benzer yönde değerlendirileceğini düşünüyorum."

Süper Kupa ve Türkiye Kupası'ndan men

"TFF Süper Kupa Talimatı madde 6’da yazıyor. Kupa müsabakasında yer almaya hak kazanmasına rağmen müsabakaya katılmayan kulüp, takip eden sezon Süper kupa ve Türkiye Kupasına katılmaktan men ediliyor. Ayrıca TFF tarafından Süper Kupa organizasyonu için yapılan masraflar ve organizasyon iptal edildiği için TFF’nin karşılaşacağı maddi manevi her türlü zarar da tazmin etmekle yükümlüler."

"Masraflar Fenerbahçe'den tazmin edilebilir"

"Bu konu müsabakaya çıkmamanın getireceği sonuçlarla ilgili olan madde ama müsabakaya çıkıp çekilmede de benzer yönde cezalar gelebilir. TFF, önümüzdeki sene Fenerbahçe’yi Türkiye Kupası ve Süper Kupa’dan men edebilir. Onun dışında maç sona ermediği için ya da düzgün bir şekilde sonuçlanmadığı için orada sponsorlarla uğrayacağı zararı tazmin etmek isteyebilir. Bu müsabakaya yapılan yatırım ve masraflar Fenerbahçe’den tazmin edilebilir."

İstanbulspor-Trabzonspor örneği

"Genel Müsabaka Talimatı ve Süper Kupa Talimatı olmak üzere 2 talimat var. İstanbulspor, Trabzonspor maçında bildiğiniz üzere Genel Müsabaka Talimatına göre ceza almıştı. Süper Kupa Talimatı’nda sadece ‘kupa müsabakasında yer almaya hak kazanmasına rağmen müsabakaya katılmayan kulüp…’ maddesi var. Fenerbahçe, bu maddenin farkında olduğu için kupaya katılmamazlık yapmıyor. Çünkü kupaya katılmazsa seneye men edileceğini biliyor. Süper Kupa Talimatı’nda ‘kulüp, oyuncuları maçtan çekerse ne olur?’ diye bir madde yazmıyor ama şöyle bir madde yazıyor: Süper Kupa’da yer alan kulüpler, kupa müsabakasında bulundukları ligin statüsünde belirtilen ve bu statüde açıkça belirtilmeyen tüm hususlara uymakla hükümlüdürler."

Puan silme durumu?

"Yani ‘buraya yazmamış olsak da bu durum müsabaka talimatında yazıyorsa müsabaka talimatına uymakla yükümlü’ demek istiyorlar. Genel Müsabaka Talimatı’nda İstanbulspor örneğine gelecek olursak; hükmen yenik sayılıp, 3 puan silme cezası verilmişti. Bence burada hükmen yenik sayılacaklar. Ayrıca para cezası ve idarecilere hak mahrumiyeti cezası verilebilir. Süper Kupa’dan dolayı Süper Lig’deki 3 puanlarını silme gibi bir girişimde bulunacaklarını sanmıyorum. Talimat uygulanabilir diyor ama kupadan dolayı ligden 3 puan silmeleri çok saçma olacak."

"Hak mahrumiyeti cezası"

"Ayrıca İstanbulspor, rakip takımın (Trabzonspor’un) yaptığı harcamaları tazmin etmekle hükümlü olmuştu. Fenerbahçe, burada olduğu gibi Galatasaray’ın yapacağı harcamaları tazmin etmekle hükümlü olacak. Sahaya giren ve takımı çeken yönetici, hak mahrumiyeti cezası alabilir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum