Futbola Çin damgası

Son yıllarda transfer ettiği ünlü futbolcular ve harcadığı paralarla dünyanın ilgisini çeken, bir futbolcu için gözünü kırpmadan 100 milyon euro harcayan Çin kulüplerinin arkasında milyarlarca dolarlık dev şirketler var.

Futbola Çin damgası
24 Haziran 2017 - 14:21

Son iki yılda futbol yıldızlarına ödedikleri astronomik bonservis rakamları ve yıllık ücretlerle futbol piyasasını adeta altüst eden Çin kulüpleri şimdi de Lionel Messi ile birlikte dünyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilen Cristiano Ronaldo için Real Madrid’e 200 milyon euro ve dünya yıldızına önerdikleri senelik 120 milyon euroluk teklifle gündeme geldi.

Gazete Habertürk'ün haberin ne göre, Çin kulüpleri, Türkiye’de de, Beşiktaş’ın Dembaba, Ersan ve Galatasaray’ın Burak Yılmaz transferlerinde olduğu gibi ödedikleri yüksek bonservisler ile kulüplere gelir kapısı olurken, Çinli şirketler yurt dışında da kulüp satın alma iştahlarıyla finansal zorluk yaşayan kulüpler için hisse satışı anlamında potansiyel kurtuluş olarak görülmeye başlandı.

650 MİLYAR $’LIK ŞİRKETLER VAR

Geçtiğimiz aylarda Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bir Çinli şirketin kulüp hisselerine talip olduğunu açıklamıştı. Bu durumda Çinlilerin futboldaki bu harcama çılgınlığının arkasında ne yatıyor?

Çin kulüplerinin arkasında kelimenin anlamıyla finansal anlamda dev şirketler yatıyor. Çin’in önde gelen 16 kulübünün sahibi olan şirketlerin toplam değeri yaklaşık 650 milyar dolar ile adeta dudak uçuklatıyor. Hal böyle olunca da bu şirketlerin bünyesinde bulunan futbol kulüplerinin transfer harcamaları, toplam bilanço içinde kelimenin tam anlamıyla ‘çerez parası’ büyüklüğünde kalıyor. 

2025 HEDEFİ 813 MİLYAR $’LIK PAZAR

Çin hükümetinin stratejisine göre, 2025 yılında futbol dışındakiler de dahil toplam 813 milyar dolarlık bir spor piyasası oluşturulması hedefleniyor. Yine bu strateji çerçevesinde 2030 yılı itibarıyla Çin’de her 10 bin kişi için bir futbol sahası yapılması planlanıyor. Alibaba’dan, CITIC Group’a kadar birçok Çinli dev şirket futbola hızla yatırım yapmaya devam ediyor.

GİDENİN DEĞERİ DÜŞÜYOR

Çin takımlarının astronomik rakamlara transfer ettiği dünya yıldızlarının değeri Çin Süper Ligi’nde oynamaya başlayınca düşüyor. Bu nedenle de transfermarkt. com sitesinin verilerine göre, 16 takımın mücadele ettiği Çin Süper Ligi’nin toplam piyasa değeri 372.7 milyon euro. 

Türkiye Süper Ligi’nin toplam piyasa değerinin 753 milyon euro olduğu göz önüne alındığında dünya yıldızlarının astronomik rakamlara gittiği Çin Süper Ligi’nin değeri oldukça az. 

498 futbolcunun mücadele ettiği ligin yaş ortalaması ise 26.5. Oyuncularının piyasa değeri toplamı en yüksek takım 63.8 milyon Euro ile Shangai SPIG.

70 MİLYON EURO ÖDEDİLER

İkinci sırada ise 46.5 milyon euroluk piyasa değeri ile Guangzhou Evergrande Taobao yer alıyor. Ligin piyasa değeri en değerli oyuncusu 25 milyon euro ile Brezilyalı yıldız Oscar. Yıldız futbolcu Aralık 2016’da 70 milyon Euro bonservis bedeli ile Chelsea’den Shanghai SPIG’e tarnsfer olmuştu. Yıldız futbolcunun yıllık ücreti ise 24 milyon Euro. 

Geçen yaz 50 milyon euro bonservis bedeli ile Çin’e transfer olan ve yıllık 20 milyon euro maaş alan Hulk’un şu andaki piyasa değeri ise 22 milyon euro.


İLGİ 3 YILDA % 31 ARTTI

Nielsen’in ‘Dünya Sporunun Yeni Süper Gücü-Çin’ raporuna göre, futbol yatırımlarının son dönemde hızla artmasının ardında 1.4 milyar nüfuslu pazarda bu spora olan ilginin hızla artması. Rapora göre, ülkede 16-59 yaş nüfus arasında en fazla ilgi artışı futbola olurken, bu spora olan ilgi son 3 yılda yüzde 31 arttı. 

NÜFUSLARINDAN FAZLA TARAFTARA SAHİPLER

Avrupa kulüpleri için Çin pazarı kelimenin tam anlamıyla en önemli gelir kapılarından biri. Bazı kulüplerin Çin’deki taraftar sayısı kendi ülke nüfuslarının bile çok üzerinde. 

Nielsen’in raporuna göre, Çin’de en popüler Avrupa takımı 127 milyon taraftar ile Real Madrid. Bu takımı 106 milyon taraftar ile İnter ve yine 106 milyon taraftar ile Milan izliyor. Çin’deki İtalyan takımlarının taraftarının çok oluşunun en önemli nedeni ise Seri A maçlarının 1980’lerin sonundan bu yana ülke televizyonlarından yayınlanıyor olması. Nielsen’in raporuna göre, bazı kulüpler Çin televizyonları ile ortaklıklara başladı. Beşiktaş da bu yaz Çin’de Avrupa’nın devlerinin katıldığı turnuvalara katılarak bu pazarda yer almaya çalışıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum