MHK başkanı belli oluyor!

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, hakemler ve yeni kurullar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan yapılacak toplantıyla yeni MHK başkanının kim olacağını karar verileceği öğrenildi.

MHK başkanı belli oluyor!
11 Temmuz 2023 - 10:21
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, 22 Haziran'daki TFF genel kurulunda 4 yıllık yetki almasının ardından Milliyet gazetesinden Cemal Ersen'e konuştu.

"8 Mart silindir gibi geçmiş"

Büyükekşi'nin en çarpıcı tespiti ise hakemler ve Merkez Hakem Kurulu ile ilgili oldu. Büyükekşi göreve geldikleri ilk günden bu yana en fazla mesaiyi hakem camiası için harcadıklarını belirterek şöyle konuştu: "Biliyorsunuz bir 8 Mart olayı yaşandı. 8 Mart, hakemlerin üzerinden adeta silindir gibi geçmiş. Camia bölünmüş. Onların yeniden birlikteliği sağlamak için çaba harcıyoruz. İnşallah bunu da başaracağız. Başka seçeneğimiz yok. Onlara geçmişte görülmemiş imkanlar sunduk. Karşılığını da beklemek hakkımız."

Yeni kurullar

Yeni federasyonun kurullarıyla ilgili soruyu da yanıtlayan TFF Başkanı; "Çok özenli ve titiz çalışıyoruz. O yüzden süre uzamış gibi görünebilir. Sanırım hafta sonu bir açıklama yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Son günlerde sıkça gündeme gelen Merkez Hakem Kurulu ile ilgili olarak da, "Şu aşamada isim vermek doğru olmaz. Çalışıyoruz, alternatif üzerinde duruyoruz. Ama öyle hassas bir konu ki; örneğin A şahıs deseniz, falanca kulübün adamıdır diye birileri karşı çıkıyor, B deseniz bir başkası istemiyor. Herkesin kabul edeceği bir MHK başkanı bulmak çok zor, ama biz asgari müştereklerde buluşulacak bir kurul oluşturma gayretindeyiz" dedi.

"Adalet istemiyorlar"

"Konu adalet olunca herkes istiyor. Ama kendileri için. Gerçek adalet kimsenin işine gelmiyor. Ve işlerine geldiği gibi kullanmak istiyorlar. Böyle bir şey olamaz. Şunu da hatırlatmam gerek. Her şey sadece futbol değil. Her şeyin başında önce insanız. Örneğin deprem felaketi sonrası aldığımız kararlar. 100 yılda bir yaşanacak faciayı bu gözle değerlendirmek gerek. Ama biz eleştirildik. Empati yapmayı bilmeliyiz."

"Hata olacaktır"

"İnsan faktörünün bulunduğu her yerde hatalar olacaktır. Biz de hata yapmış olabiliriz. Önemli olan bunların farkına varıp Türk futboluna en doğru biçimde hizmet etmektir. Ben ve arkadaşlarımın bulunduğu makamlardan hiçbir çıkarı yok. Olamaz da. Hiçbir iş yapmayan insanlar eleştirilmez. Çalışırsanız elbette eleştirilirsiniz. Bu yüzden eleştirileri dikkate alıyoruz. Ancak burada üslup ve niyet önemli. O vakit insanların gerçek niyetlerini görebilirsiniz."

"Böyle gitmeyecek"

"Geçmiş dönemimizde başlatılan projelerin yanında yeni girişimlerimiz olacak. Bunların en önemlisi kulüplerin gelirlerini artırmak. Alt yapıların kalkınmasını sağlamak. Teknolojiyi futbolun içinde daha verimli kullanmak. Hakemleri tartışılır olmaktan çıkarmak. Böyle gelmiş böyle gider diye bir söz var. Hayır, böyle gelmişse bile böyle gitmeyecek. Yıllardır süregelen ve futbolumuza en ufak katkı sağlamamış anlayışı değiştirmek zorundayız. İnşallah başarabilirsek bu kültürü değiştirmek istiyoruz."

Öte yandan Sabah gazetesinin haberine göre de; Türkiye Futbol Federasyonu'nda 22 Haziran'da Ankara'da yapılan seçimle yeniden başkanlık koltuğuna oturan Mehmet Büyükekşi ve yönetim kurulu, ilk toplantısını gerçekleştirecek ve hem MHK hem de Milli takımla ilgili kritik kararlar verilecek.

MHK başkanı belli oluyor

Riva'daki kritik zirvede öncelikle yönetimde görev dağılımı yapılacak. Ardından ise en önemli konu, Merkez Hakem Kurulu başkanlığına getirilecek isim olacak. Geçen sezon kulüplerin büyük tepkisini çeken Lale Orta'nın bu görevde kalıp kalmayacağı konusunun tartışılacağı öğrenildi.

Kuntz'un geleceği konuşulacak

Ayrıca A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz'un geleceğinin de masaya yatırılacağı gelen haberler arasında. Bu arada Süper Lig'de yeni sezonun fikstür çekiminin çarşamba günü yapılacağı açıklandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum