MLS'in 30. takımı açıklandı

29 takımın mücadele ettiği MLS (Major League Soccer)'da mücadele edecek 30'uncu ve son takım Charlotte oldu.

MLS'in 30. takımı açıklandı
18 Aralık 2019 - 12:47

29 takımın mücadele ettiği MLS (Major League Soccer)'da mücadele edecek 30'uncu ve son takım Charlotte oldu.

Charlotte'in başvurusu MLS yönetimi tarafından kabul edildi ve böylece Charlotte MLS'in genişleme kararı sonrası boşta olan 30. ve son katılım hakkını elde etmiş oldu.

Charlotte'ın ana yatırımcısı ise NFL takımlarından Carolina Panthers'ın da sahibi olan milyarder iş insanı David Tepper. Amerikan basınında yer alan haberlere göre Tepper, MLS'e katılım bedeli olarak tam 325 milyon dolar ödeyecek.

Charlotte'tan önce lige katılım başvuruları 28. ve 29. sıradan kabul edilen ST. Louis ve Sacramento ekipleri katılım bedeli olarak 200'er milyon dolar ödemişlerdi.

MLS'teki mücadelesine ST. Louis ve Sacramento'dan 1 yıl erken olarak 2021 yılında başlayacak olan Charlotte ligdeki maçlarını ise Tepper'ın sahibi olduğu Carolina Panthers'ın da maçlarını oynadığı 75 bin kişilik Bank of America Stadyumunda oynayacak

David Tepper 2018 yılının Mayıs ayında NFL ekibi Panthers'ı da 2.2 milyar dolarlık rekor ücretle satın almıştı.

Düzenlenen törende açıklamalarda bulunan Tepper: "Charlotte'ın MLS'e katılacak olmasından ötürü çok gururluyum. Bir kulüp sahibi olarak 2 hedefim olduğunu daha önce açıkça belirtmiştim; sahada mücadele ederek kazanmak ve toplumumuz için bir fark yaratabilmek. Charlotte için de bunlar geçerli ve bugünden itibaren çalışmalara başlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Charlotte yerel yönetiminin diğer aday şehirleri ekarte edebilmek adına, David Tepper'a 110 milyon dolarlık destek sözünü vermesinin yalnızca 1 hafta sonrasında Charlotte'ın MLS'e katılımının onaylandığı açıklamasının gelmesi ise dikkat çekici bir detay olarak öne çıktı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum