Montella'nın zafer formülü!

A Milli Takım Teknik Direktörü Avusturya’nın artılarını ve eksilerini oyuncularına anlattı. Avusturya’nın maçlara şiddetli presle başlayıp ilk 30 dakikalarda rakiplerini yıldırmayı hedeflediğini anlatan Montella, “En güçü mevkileri orta saha. Merkezi çok iyi kapatıyorlar ve sert oynuyorlar. Bu maçın anahtar unsuru ikili mücadeleler olacak. Onların sert oyununa karşı sabırlı ve sakin oynamamız gerekiyor” dedi.

Montella'nın zafer formülü!
01 Temmuz 2024 - 11:29 - Güncelleme: 01 Temmuz 2024 - 12:36
A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Son 16 Turu’nda yarın karşılaşacakları Avusturya’ya karşı nasıl oynamaları gerektiğini dün futbolcularına detaylı biçimde anlattı ve uyarılarını sıraladı. Rakiplerinin ne kadar güçlü bir ekip olduğunu grup maçlarında gösterdiğini ancak her takım gibi onların da eksikleri bulunduğunu ifade eden İtalyan teknik adam, çeyrek finale çıkabilmemiz için sahada nelere dikkat etmeleri gerektiğini şöyle anlattı:

1- İlk 25-30 dakikaya dikkat

Maçların özellikle ilk yarım saatlik bölümlerinde şiddetli pres yaparak rakibi yıldırmaya çalışıyorlar. Bu yüzden ilk 25-30 dakikalık bölümde onların baskısına karşı olabildiğince dirençli olmamız gerekiyor.

2- Orta sahaya yoğunlaşmalıyız

Avusturya’nın en güçlü mevkisi orta saha. Merkezi çok iyi kapatıyorlar. Bu maçın anahtar unsuru ikili mücadeleler olacak. İkili mücadelelerde ne kadar başarılı olursak kazanma şansımız o denli artar.

3- Paslaşırken riske girmeyelim

KARŞI presi ikinci ve üçüncü bölgelerde çok fazla yapıyorlar. Bu bölgelerde rakipten top kaptıktan sonra çok çabuk biçimde gole gitmeye çalışıyorlar. Paslaşırken riske girmemeli ve basit oynamalıyız.

4- Konsantrasyonu bozmayalım

Oyuncu bazında Avusturya’dan daha kaliteli bir takımız. Bu farkımızı gösterebilmemiz için konsantrasyonumuzun yüksek olması gerekiyor. Şartlar ne olursa olsun maç boyunca motivasyonumuzu bozmamalıyız.

5- İntikam değil eleme maçı

Çoğu kişi bu maçı 6-1 yenildiğimiz karşılaşmanın rövanşı olarak görüyor ama her maçın farklı bir hikayesi vardır. Biz yarın 6-1’i unutup, Avusturya’yı nasıl yenebiliriz ve zaaflarını nasıl değerlendirebiliriz, onu düşünmeliyiz.

6- Sinirlerimize hakim olmalıyız

Avusturya, sert oynayan, faul yapmaktan çekinmeyen bir takım. Turnuvanın en çok faul yapan takımı. Onların sert oyununa karşı sabırlı ve sakin olmalıyız. Sinirlerimize hakim olmalı ve kart görmemeye çalışmalıyız.

7- Defans arkasına top atalım

Rakibin defans oyuncuları çok açık veriyor, arkaya adam kaçırıyor. Hollanda maçında 25. dakikadan sonra rakibe defalarca boş alanlar bıraktılar. Bu zaaflarını değerlendirmek için defans arkasına top atmalı ve çabuk hareket etmeliyiz.

8- Önceliğimiz savunma olmalı

Acele etmemeli ve hiçbir zaman telaşa kapılmamalıyız. Avusturya karşısında önceliğimiz savunma olmalı. Rakibin hücum silahlarını durdurmalıyız. Yardımlaşmalı oynayıp, boş alan bırakmayalım ve koşu yollarını kapatalım.

(Hürriyet)

YORUMLAR

  • 0 Yorum