Muci için çarpıcı itiraf: "20 milyona bile satmazdım"

Legia Varşova Teknik Direktörü Kosta Runjaić, Beşiktaş’a transfer olan 22 yaşındaki yıldız futbolcu Ernest Muci’nin transfer süreciyle ilgili Hürriyet'e özel açıklamalarda bulundu.

Muci için çarpıcı itiraf: "20 milyona bile satmazdım"
13 Şubat 2024 - 13:50
Beşiktaş, devre arası transfer döneminin son gününde Polonya Ekstraklasa Ligi ekibi Legia Varşova’nın 22 yaşındaki kilit oyuncusu Ernest Muci’yi transfer ederek kadrosunu güçlendirdi.

Arnavut oyuncu için Polonya ekibine 10 milyon Euro ödeyen siyah-beyazlı ekip, tarihinin en pahalı transferine imza attı. Legia Varşova Teknik Direktörü Kosta Runjaić, Polonya ekibinde beraber çalıştığı dönem takımının yıldızlarından olan eski öğrencisinin Beşiktaş’a transferiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

"Kalması için mücadele ettim!"

Ernest Muci'nin Beşiktaş'a transfer süreci hakkında neler söylemek istersiniz? Avrupa'dan Muci'yi transfer etmek isteyen başka kulüpler var mıydı?

"Sezon başından beri Avrupa'nın tüm üst düzey liglerinden Ernest Muci için transfer teklifleri geldi. Ernest'in Avrupa Kupası'nda gösterdiği her sağlam performansla birlikte, mali açıdan güçlü bir kulübün onun için bağlayıcı bir teklif yapması daha da olası hale geldi. Muci'nin en azından sezon sonuna kadar bizimle kalması için mücadele ettim. Çünkü sadece takım olarak ondan faydalanmakla kalmayacağımızdan, performansının onu daha da ön plana çıkaracağından emindim. Ama işler farklı bir şekilde gelişti."

"2 katı bedele bile bırakmazdım"

Beşiktaş, Ernest Muci için Legia Varşova'ya 10 milyon Euro ödedi. Muci'ye ödenen transfer ücreti hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Muci'nin performansı bu rekor ücreti hak ediyor muydu?

"Her iki kulüp için de bu etkileyici bir miktar ancak Ernest Muci’ye bu miktarda bir bonservisin ödenmesi zaten beklenen bir durumdu. Çünkü onun profiline sahip oyunculara talep var. Muci, takıma çok şey kazandırıyor. Hızı, gol atma yeteneği ve sağlı sollu bitiriciliği var. Takıma hareketlilik getiriyor. Çok önemli ve kritik goller atıyor. Koşu gücü sayesinde takımına pres yapma yeteneği kazandırıyor. En önemlisi de Muci’nin çok genç olması. Her teknik direktör böyle bir profile sahip oyuncular arıyor. Peki, 10 milyon Euro uygun mudur?  Ben bir antrenörüm ve Ernest de kilit oyuncularımdan biriydi. Onun bu miktarın iki katı bir bedel karşılığında bile gitmesine izin vermezdim. Şaka bir yana Muci, birkaç yıl içinde transfer piyasasında çok daha yüksek fiyatlara satılabilecek potansiyele sahip bir futbolcu."

"Veda etme fırsatım olmadı"

Ernest Muci'ye transferden önce ne gibi tavsiyelerde bulundunuz? Oyuncunuzun heyecanı ve duyguları nasıldı?

"Geçen Perşembe akşamı saat 9'da, ertesi gün Ruch Chorzow ile oynayacağımız lig maçına hazırlandığımız Chorzow'daki otel odamda Ernest Muci’yle beraberdik. Kendisiyle durumunu ve onun için ne gibi kariyer fırsatları gördüğüm hakkında genel hatlarıyla konuştum. Beşiktaş'tan sadece kısaca bahsettik. Ve ertesi sabah Muci artık otelde değildi, İstanbul'a doğru yola çıkmıştı. Legia Varşova ve Beşiktaş, gece transfer konusunda anlaşmaya vardı. Bir anda inanılmaz bir ivme kazanan ve son dakikada gerçekleşen transferlerden biriydi. Daha sonra akşamki maçta onsuz oynamak zorunda kaldık. Oyunu kazandık ama ona şahsen veda etme şansım olmadı. Bu da profesyonel futbolun bir parçası. Bu nedenle bu fırsatı değerlendirmek istiyorum: Ben ve tüm Legia Varşova ekibi ona her şeyin en iyisini, ihtiyacı olan tüm şansı ve Beşiktaş'ta başarılı bir dönem geçirmesini diliyoruz."

(Hürriyet)

YORUMLAR

  • 0 Yorum