Pereira'nın 3'lü savunma için Pep ile görüşmesi

Fenerbahçe’deki 2. dönemine başlayan Vitor Pereira, uygulamak istediği 3’lü savunma anlayışı için birçok çalışma yaptı, hatta Manchester City'nin teknik direktörü Pep Guardiola ile de görüştü.

Pereira'nın 3'lü savunma için Pep ile görüşmesi
19 Temmuz 2021 - 11:16 - Güncelleme: 19 Temmuz 2021 - 11:54
Fenerbahçe’de ikinci Vitor Pereira döneminde kısa sürede ilk öne çıkan konu; “3’lü savunma” kurgusu oldu. Portekizli çalıştırıcı, adeta yıllarını harcadığı ve üzerine uzun çalışmalar yaptığı bu taktik anlayışı 2014’ten beri gündeminde tuttu.

2016-17 sezonuna girerken Fenerbahçe ile Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Monaco karşısında çıkan ve tek bir gol farkıyla elenen 52 yaşındaki çalıştırıcı, hatta işinden bile olmuştu. Monaco’yu 3-4-3 ile 2-1 yenmiş ama deplasmanda şanssız bir golle 3-1 kaybedince elenmişti. Futbolda geçiş oyununa büyük önem veren Vitor Pereira, 3-4-3 formasyonunun bu konuda çok uygun olduğunu ve orta saha merkezli pasa dayalı bir futbol oynandığını savunuyor.

Görüşlerini Pep Guardiola ile paylaştı

Dünya futbolunun önemli teknik adamlarından Pep Guardiola ile de bu konu üzerinden görüşmeler yapan Pereira, 3-4-3 olarak bilinen bu formasyonun ilk meyvelerini 2016’da yine Fenerbahçe’de atmıştı.

Hatta Bayern’in bir sezon önce Real Madrid’e karşı Şampiyonlar Ligi’nde 5 gol yiyerek elendiği eşleşme üzerinden çalışmalar geliştirildi. Pereira, Bayern’in o dönemki zaaflarını tek tek Guardiola ile paylaştı.

Guardiola: ''Vitor, senin taktiğini uyguluyorum''

Guardiola’ya geçiş oyunları hakkında detaylı bir rapor sunan Portekizli hoca, adeta Bayern Münih’in reçetesini sundu. Bu toplantı sonrası Vitor Pereira’nın öneri ve çalışmalarından etkilenen Guardiola, direkt olarak takımına aktarmak istedi. İkili arasında bu durumla alakalı ilginç bir diyalog yaşandı. Toplantı sonrası ilk idmanda Guardiola kenardaki Pereira’ya seslenerek, “Vitor iyi izle senin taktiği uyguluyorum” dedi.

''Sürekli konuşuyorlardı, gün boyu odasına kilitlendi''

Bayern Münih’te 2014 yılında Guardiola ve Vitor Pereira’nın toplantıları yardımcı antrenörlerin de hep dikkatindeydi. Hatta Guardiola’nın yardımcılarından Manuel Estiarte, durumu Portekiz’de Record’la paylaşırken o günler şöyle anlatıyordu: “Sürekli ellerinde not defterleri ve bir kağıtlar oluyordu. Birbirlerine hararetle bir şeyler anlatıyorlardı. Daha sonra bir gün Vitor, Pep’e bir şeyler anlattı. Pep tıpkı yeni oyuncak bulmuş çocuk gibiydi. Hatta gidip Vitor’a sordum, ‘Pep’e ne tavsiyesi verdin, gün boyu odasına kilitlendi ve bu konu üzerinde çalışmaya başladı’ dedim.”

Pep Guardiola ile bu konuda özel toplantılar yapan hatta Guardiola’nın Bayern Münih’te çalıştığı 2014 yılında taktik çalışmalar gerçekleştiren Portekizli hoca, 2016’da Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra da bu taktikten geri adım atmadı. Almanya’da 1860 Münih’te 3-4-3’ten vazgeçmeyen ama 20 maçta 11 yenilgialan Vitor Pereira, pes etmedi. Çin’de Shanghai’da şampiyon olurken 3’lü savunma anlayışıyla 117 resmi maçta 71 galibiyet elde etti. (Milliyet)

YORUMLAR

  • 0 Yorum