Pirlo ve Juventus'a ne oldu böyle?

Geçtiğimiz günlerde İtalya Süper Kupası'nı kazansa da Juventus için sezon pek de iyi gitmiyor. Serie A'da son 9 yılın şampiyonu Juventus, bu sezon Andrea Pirlo ile birlikte tanınmayacak bir hale büründü. Juventus'taki kötü gidişin nedenlerini araştırdık.

Pirlo ve Juventus'a ne oldu böyle?
22 Ocak 2021 - 13:13

FUTBOO | İtalya gibi zorlu bir ligde üst üste 9 sene şampiyonluk kazanmak çok ciddi bir başarı. Yine de seri şekilde şampiyonluk kazanan bir takıma ''Bu takımı herkes şampiyon yapar'' diye yaklaşmak biraz riskli olabilir. Tıpkı Juventus'un Andrea Pirlo kararı gibi.

İyi futbolcuların, kulüpte yer edinmiş futbolcuların iyi bir teknik direktör olacağı diye bir kural yok. Bunu defalarca kez gördük. Guardiola, Zidane gibi istisnalar tabii ki var ki onlar da direkt olarak A takımdan başlamadılar, genç takımlarda geçmişleri var. Juventus da Pirlo'yu aslında genç takımın başına getirmişti. Ancak Sarri ile yolları ayırdıktan sonra apar topar Pirlo'yu A takıma terfi ettirmişlerdi. 

Pirlo için acaba çok mu erkendi?

Bu büyük bir riskti. Son 9 sene ligin şampiyon olmalarına rağmen. Cristiano Ronaldo'ya sahip olmalarına rağmen... Pirlo için 'Acaba çok mu erken?' diye konuşulurken Juventus için korkulan oldu. 17 hafta sonunda lider Milan'ın 10 puan gerisindeler. Son yılların en kötü ilk 17 haftalık performansına da imza atmış durumdalar. Durumun ne kadar kötü olduğunu özetlemek gerekirse son 5 yılın ilk 17 haftalık Juventus performanslarına bakalım;

2020/21: 17 maç 33 puan
2019/20: 17 maç 42 puan
2018/19: 17 maç 49 puan
2017/18: 17 maç 41 puan
2016/17: 17 maç 42 puan''Futbolcular, Pirlo'nun ne istediğini anlayamıyor''

Tablo ortada... Pirlo'nun bu yükü kaldıramadığı da ortada. İtalya basınında çıkan haberlerde Pirlo ile futbolcular arasında bir iletişim problemi olduğu söyleniyordu. Pirlo'nun futbolcularıyla taktik konuşmadığı ve oyuncuların da kendilerinden ne istendiğini anlayamadığı belirtiliyordu. Bu çok ciddi bir durum.

Dikkat çeken iki büyük yenilgi

İtalya'nın en pahalı kadrosuna sahip takımı, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu düşünürken 9 yıldır kazandığı Serie A'yı bu kez kazanamama riski ile karşı karşıya. Juventus'un bu sene özellikle 3-0 yenildiği Barcelona ve 2-0 mağlup olduğu Inter maçlarında da görüldü ki futbolcular sahada biraz başıboş dolaşıyor. İtalyan basınında çıkan haberler doğru olabilir. Futbolcular ne yaptıklarını kendileri de bilmiyor gibi...

Pirlo'nun futbol zekası tartışmaya kapalı bir konu. Ama saha içi liderliği ile soyunma odasında lider olmak arasında büyük bir fark olduğu da kesin. Juventus geçmiş yıllarda da yenildi ama hiçbir zaman Barcelona ve Inter maçlarındaki gibi yenilmeye razı bir görüntü vermedi. Fiorentina maçı da öyle. Bu dediğimiz maçlarda rakip kaleye bir kez bile tehlikeli atak yapamadıklarını belirtmek lazım. 

Juventus'un iki seçeneği

Juventus'un önünde şimdi iki seçenek var. Ya Pirlo'ya zaman tanıyıp iletişim probleminin çözülmesini bekleyecekler ya da 'İyi futbolcudan iyi teknik direktör olur' klişesinden kurtulacaklar. Cristiano Ronaldo'nun transfer edilmesinin ana sebebi Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuydu, Serie A'da zirve yarışından uzaklaşmak değil...

YORUMLAR

  • 0 Yorum