Szalai için Fenerbahçe'ye teşekkür mesajı

Macaristan Milli Takım Teknik Direktörü Marco Rossi, Fenerbahçe'den Attila Szalai'nin performansını değerlendirdi.

Szalai için Fenerbahçe'ye teşekkür mesajı
10 Mart 2021 - 10:28
Fenerbahçe'nin devre arasında kadrosuna kattığı Macar oyuncu Attila Szalai, herkesin beğenisini topladı. Taraftarların sevgilisi haline gelen ve son oynanan Konyaspor maçında da 1 gol kaydeden yıldız isim için Macaristan Milli Takımı hocası Marco Rossi, Fanatik gazetesine açıklamalarda bulundu.

Marco Rossi'nin Fanatik'e verdiği röportaj şu şekilde;

Öncelikle şunu söylemem gerek; Fenerbahçe’ye transfer olmasının onun için ne kadar doğru bir tercih olduğunu bir kez daha gördük. Zaten ben de bu yönde görüş bildirmiştim. Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri. Tarihi ve gelenekleri olan bir kulüp, ayrıca Avrupa’da da ismi var. Szalai, gerçekten çok iyi bir başlangıç yaptı ve her maç sonrası kendisine olan güveni daha da arttı. Türkiye’de insanlar futbolu çok seviyor ve kulübün tutkulu taraftarlarını da çok mutlu ettiğini düşünüyorum.

''Fenerbahçe'ye teşekkür etmek lazım''

Fenerbahçe gibi büyük bir takıma gelip, bir üst seviyeye çıkma süreci elbette kolay değil. Sonuçta Kıbrıs Rum Kesimi’nde ligin en iyi savunma oyuncusuydu. Türkiye ve Fenerbahçe elbette daha farklı. Bence bu noktada hocasına, takım arkadaşlarına teşekkür etmek gerekiyor. Onun bu yeni ülkeye ve yeni ortama alışması konusunda çok yardımcı olduklarını biliyorum. Ona saygı duyuyorlar. 2019’d a onu Macaristan Milli Takımı’na seçip ve ilk kez oynattığımda birçok insan onu eleştirmişti. Ancak kısa sürede kendisini kanıtladı.

''Szalai çok mutlu ve motive''

Onunla, tıpkı diğer takip ettiğimiz oyuncularımız gibi sürekli iletişim halindeyiz. Konya maçındaki performansı ve attığı gol sonrası Szalai’ye tebrik mesajı gönderdim. Kendisini orada çok rahat hissettiğini söylüyor. İstanbul gibi harika bir şehirde yaşamaktan dolayı da mutlu ve oldukça motive. Her maçta kendisini bir adım daha yukarı çıkarıyor. Onun için önemli olan takımın parçası ve asla bencil bir oyuncu değil. Her zaman önce takımını sonra kendisini düşünür.

''2 ay içinde en iyi savunmacılardan biri oldu''

Szalai çok zeki bir oyuncu ve çok çalışıyor. Her gün kendisini geliştirmeyi hedefliyor. Böyle de olmaya devam edecek. Takıma ve lige çok çabuk alıştı. Devre arasında Fenerbahçe’ye gelip, sadece 2 ay içerisinde hem ligin hem de takımının en iyi savunma oyuncularından biri haline geldi ve şu an yıldız oyuncu konumunda. Saha dışında da tamamen futbola odaklı yaşıyor. Bu sadece teknik anlamda değil, genel anlamda da gelişimi adına çok önemli.

''Defansif orta sahada bile oynayabilir''

Szalai’nin en verimli oynadığı yer, sol stoper. Teknik direktörün isteğine göre sol bekte oynayabiliyor. Hızı, gücü ve tekniğiyle sol bekte de başarılı olabiliyor ama bu mevkii için kısa mesafede daha hızlı olmak konusunda kendisini geliştirmeli. Futbolda bir oyuncu her pozisyonda oynayabilir ama fiziksel ve karakter yapısına uygun olarak bu durum değişkenlik gösterir. Szalai için dediğim gibi en iyi yer, sol stoper. Ancak gelecekte bu kapasitesiyle defansif orta saha olarak da oynayabileceğini düşünüyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum