Türk futbolunda yeni dönem!

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig'in ikinci yarısından itibaren Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin kullanılacağını açıkladı.

Türk futbolunda yeni dönem!
12 Ocak 2024 - 11:21 - Güncelleme: 12 Ocak 2024 - 11:24
Türkiye Futbol Federasyonu, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin Trendyol Süper Lig'in ikinci yarısından itibaren Türkiye'de kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

İşte TFF'den yapılan açıklama:

"FIFA Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey turnuvalarda ve Serie A'da kullanılan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, Trendyol Süper Lig'in ikinci yarısından itibaren Türkiye'de de kullanılmaya başlanacak. Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi böylece Avrupa liglerinde İtalya'dan sonra ilk kez Türkiye'de kullanılmış olacak.

20 Süper Lig stadyumunda Altyapı kurulumları tamamlandı

Süper Lig maçlarına ev sahipliği yapan stadyumlarda altyapı ve kamera kurulumları tamamlanan, testleri yapılan, TFF VAR Danışmanı Pawel Gill ve MHK yetkilileri ve hakemlerle eğitimleri uygulanan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, Süper Lig'in ikinci devresinin başlangıcı olan 20. hafta maçlarından itibaren kullanılmaya başlanacak.  

3 dakikayı bulan uygulama süresi saniyelere indirilecek

Stadyumlarda bulunan kameralar aracılığı ile iskelet sistemlerinin 29 farklı noktasından taranan futbolcuların görüntüleri eş zamanlı şekilde VAR Merkezi'ne ulaştırılacak. Çok kısa sürede taranan görüntü maçın hakemine VAR monitörü aracılığıyla izletilerek maçın hakeminin kısa sürede karar vermesi sağlanacak. Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi tarafından taranan görüntü sayesinde oluşan karar, 3 boyutlu animasyon oluşturularak yayıncı kuruluş aracılığıyla maçı izleyenlere de gösterilecek."

Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi nasıl çalışır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum