Türkiye Kupası formatı değişti!

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası'nın formatının değiştirildiğini açıkladı. Türkiye Kupası artık, eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak.

Türkiye Kupası formatı değişti!
11 Ocak 2024 - 14:29 - Güncelleme: 11 Ocak 2024 - 14:59
Türkiye Futbol Federasyonu, yabancı kuralındaki değişikliğin ardından Türkiye Kupası'nın formatında da değişiklik yapıldığını açıkladı.

Türkiye Kupası'nın değerinin arttırılması amacıyla format değişikliğini ifade eden TFF, resmi internet sitesinden bir açıklama metni yayınladı.

Bundan böyle Türkiye Kupası, eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak.

İşte TFF'den yapılan açıklamanın tamamı:

"Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2024-2025 sezonunda Türkiye Kupası'nın yeni formatı ile oynanmasına karar verdi. Sezon başında Şampiyonlar Ligi'nin formatını hazırlayan Hypercube firmasının yaptığı değer arttırıcı çalışma sonrasında TFF Yönetim Kurulu'na sunduğu rapor ile şekillenen yeni format eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak.

1) Eleme ve final aşamaları tek maç eleme usulüne göre oynanacak. Grup müsabakaları ise 24 takımın katılımı ile 6 takımlı 4 grupta, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'nde de uygulanacak olan Swiss Sistem'e göre oynanacak. Mevcut statüdeki eleme turlarında seri başı takımın kendi sahasında oynaması kuralı ise yeni statüde uygulanmayacak.

GRUP UYGULAMASINA GEÇİLİYOR

2) Yeni formatta; gruplara katılım hakkı elde edecek 24 takım lig ve başarı sırasına göre sıralanarak 3 torbaya ayrılacak. Her torbadan 2'şer takım olmak üzere 6 takım bir grubu oluşturacak. Grup içerisinde yer alan her takım A, B ve C torbasından 1'er takım ile olmak üzere toplam 3 maç yapacak. Grup müsabakaları sonucunda ilk 2 sırada yer alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

3) Önümüzdeki sezon ülkemizi UEFA kupalarında temsil edecek 5 takım doğrudan grup müsabakalarına katılacak. Diğer 19 takım ise eleme turları sonrasında grupta yer alma hakkı elde edecek.

Diğer detaylar sezon sonunda ilan edilecek Türkiye Kupası Statüsü ile açıklanacak."

YORUMLAR

  • 0 Yorum