Vedat Muriqi'den Türkiye ve İtalya için sürpriz sözler

Bonservisi Serie A takımlarından Lazio'da bulunan ve La Liga ekibi Mallorca'da kiralık olarak forma giyen Vedat Muriqi, kariyeri ve Süper Lig hakkında açıklamalarda bulundu.

Vedat Muriqi'den Türkiye ve İtalya için sürpriz sözler
19 Mart 2022 - 01:20 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 01:21
Süper Lig'de Fenerbahçe formasıyla başarılı bir sezon geçirdikten sonra Serie A takımlarından Lazio'ya transfer olan Vedat Muriqi, İtalya'da beklentileri gerçekleştirememiş ve bu sezon La Liga takımlarından Mallorca'ya kiralanmıştı. Lig Radyo’ya özel açıklamalar yapan Muriqi, hem kariyeri hem de Süper Lig hakkında önemli sözler kullandı. 

Fenerbahçe'den Lazio'ya transfer olma süreci hakkında konuşan Muriqi, ''Bana sahada özgürlük veren kulüplere, hocalara her zaman kazandırdım ve kazandım. Bunu hissedince sahada karşılık vermek için çok uğraşıyorum. Lazio’ya giderken 5-6 yıldır beraber oynayan bir kulübe gideceğimi ve işimin gerçekten zor olacağını biliyordum. Benim hemen aralarına almalarını beklemiyordum. Kendi karakterimi yansıtıp devam etmek istedim. Caicedo, İmmobile, Correa gibi isimler vardı takımda. O sene İmmobile, Ronaldo ve Messi’yi geçerek altın ayakkabı aldı. Buna rağmen ‘Neden oraya gittin?’ diyenler oldu. Ben de Lazio gibi bir kulüp bir oyuncuya 20 milyon verip ‘yedek oturtmaz’ diye düşündüm.'' sözlerini kullandı.

''Bana göre Sarri'nin tek sıkıntısı...''

Lazio'da teknik direktörü Sarri için de çarpıcı ifadeler kullanan golcü futbolcu, ''İkinci sene Sarri döneminde kendimi ne kadar hazır hissetsem de verilen şansları değerlendiremedim. Suçu başkasında arayıp bahane üretmek istemiyorum. Onur ve gururdu orada olmak ama oynamayınca mutlu olamıyorsun. Sarri için tek bir şey söylesem yeter. Bence dünyada futbola onun kadar kafa yoran başka bir adam yoktur. Sarri’nin Sarri olması tesadüf değil. Millet hikayesini okuyup, ‘Bankacıymış bir anda hoca olmuş’ gibi yorumlar yapıyor, hiç öyle değil. Bir kere adamda kafa zehir gibi. İdmanlar bile maç havasında geçiyordu bizde. Bana göre tek bir sıkıntısı var. Ona göre herkes hata yapabilir ama onun sistemi hatalı olamaz. ‘Bu sistem Napoli’de de işledi, Juventus’ta da. Burada işlemiyorsa sorun siz dedi’ diyor. Bizi öyle değerlendiriyordu. Taktiksel ya da motivasyon açısından iyi olan çok hocayla çalıştım ama Sarri gerçekten inanılmaz. Taç idmanları meşhurdu mesela. Bir çift kalede tacı geriye attılar, durdurdu hemen. Rakamları hatırlamadığım için örnek veriyorum, ‘Serie A’da geçen 3 bin 200 tane taç atıldı. Bunların yüzde 33’ü geri oynandı. Geri oynananların yüzde şu kadarı gol oldu. İhtimal bu kadar düşükken geriye değil ileri oynamalıyız’ dedi. Yani her detaya hakimdi.'' dedi.

''Türkiye'de oynamak istiyordum''

Türkiye'den teklifler aldığını ve Süper Lig'e dönmek istediğini söyleyen Kosovalı forvet, ''Türkiye’nin büyük kulüplerinin hepsinden teklif aldım. Görüşmelerimiz de oldu menajerlerim aracılığıyla. Fakat burada önemli olan şey Lazio’nun isteğinin karşılanmasıydı. Mallorca da kümede kalmak için varını yoğunu ortaya koyup en yüksek teklifi verdi. Kulübüm de en iyi teklifin Mallorca’dan geldiğini, eşit bir teklifin gelmesi gerektiğini söyledi. Malum olarak Türkiye’deki kulüplerin finansal durumu buna müsait değildi ve Mallorca’nın yolunu tuttuk. Lazio’da oynamadığım her dönemde Türkiye’de kiralık olarak oynamak istiyordum. Nasip olmadı bu. Hayat planımda futbol sonrası için kesinlikle Türkiye’de yaşamak var. 28 yaşındayım ama bir gün mutlaka Türkiye’ye geri dönmek istiyorum. 8 yılım orada geçti ve hayatımızı oraya göre inşa ediyoruz. Süper Lig’den kopamadım. Sürekli maçları takip ediyorum. Orası zaten benim vatanım. Türkiye’de maalesef futbol öyle bir hal aldı ki… Bunu takım ayırmadan söylüyorum. Maç kaybeden, puan kaybeden her kulüp, TFF ve hakemleri suçluyor. Trabzonspor ligi kopardı ve götürdü. Şu an olay tamamen bu.'' şeklinde konuştu.

''Bu çocuk futbolcu diyorsun izlerken''

Son olarak Fenerbahçe'nin genç yeteneği Arda Güler'i değerlendiren Vedat Muriqi, ''Arda Güler’i son Alanya maçında izledim. Yüzü çocuk gibi ama sahada çok özgüvenli ve ‘bu çocuk futbolcu’ diyorsun izlerken. Allah yolunu açık etsin. Büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum