Yargıtay kararını açıkladı

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin futbolda şike davasına dair kararlarını usulen bozdu.

Yargıtay kararını açıkladı
02 Ocak 2020 - 18:35 - Güncelleme: 02 Ocak 2020 - 19:56

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin futbolda şike davasına dair kararlarını usulen bozdu.

Bu yüzden Aziz Yıldırım'a verilen beraat kararını etkilemeyecek. (NTVSpor)

"ŞİKE YAPMAK İDDİALARI YÖNELTİLMEYECEK"

NTV muhabiri Gökhan Gerçek ise Aziz Yıldırım'ın örgüt kurma ve şike yapmak iddiaları yeniden yöneltilmeyecek. İşte Gökhan Gerçek'in aktardıkları:

"Aziz Yıldırım ile beraber 36 isim tekrar yargılanacak. Bu usülen bir yargılama olacak. Yargıtay, kararı esastan bozmadı, esasa ilişkin kararı onadı. Bazı usul eksikleri tespit edildi. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyaları ayrılması gereken firari sanıklar ile sanıkların birlikte yargılanmaması gerektiğine vurgu yaptı. Firari sanıklar ile birlike hüküm kuruldu. Bu dosyaların ayrılarak, huzurdaki sanıklar ile hüküm kurulabileceği tespit edildi. Şike davasına ilişkin esaslar, örgüt kurma ve şike yapmak idi. Aziz Yıldırım ve diğer 36 sanığa bu iddialar yöneltilmeyecek. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, firari sanıklar dosyasını ayırarak hükmü yeniden kurarak, Yargıtay'a gönderecek." (sporx)

"Futbolda şike" sürecini firari FETÖ’cü Zekeriya Öz başlatmıştı

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanımış çok sayıda kişinin adının karıştığı, 3 Temmuz 2011’de başlayan "Futbolda şike" soruşturması, dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ün talimatıyla başlatılmıştı. Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig’de 2010-2011 sezonundaki birçok maçta şike ve teşvik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği, bunun için organize suç örgütü kurulduğu iddia edilmişti.Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanımış çok sayıda kişi 3 Temmuz 2011’de başlatılan "Futbolda şike" soruşturmasıyla gözaltına alınmıştı.

Yıldırım, 2 Temmuz 2012’de çıkarıldığı mahkeme tarafından "Spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği" gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası cezasına çarptırılmış, diğer bazı sanıklar da şike suçundan mahkumiyet almıştı.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesinin 85 sanıkla ilgili verdiği kararın temyiz incelemesini 17 Ocak 2014’te tamamlayarak Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında verilen cezaları onarken, diğer sanıklarla ilgili de onama, bozma ve düşme kararları almıştı.

Aziz Yıldırım, özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması, "Futbolda şike" operasyon, soruşturma ve kovuşturmasını yürüten dönemin polis yetkilileri, savcı ve hakimlerine yönelik Paralel Devlet Yapılanması iddiaları nedeniyle yeni soruşturmalar açılması gerekçeleriyle kendisi ve kulübüne kumpas kurulduğunu iddia ederek İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesine, 21 Nisan 2014’te yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesi talebiyle başvurmuştu.

Yeniden yargılama yapan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın "Futbolda şike" davasında beraatine karar vermişti.

Kumpas kuranlar yargılanıyor

Beraat eden Aziz Yıldırım’ın şikayetiyle FETÖ adına hareket ettikleri ve yargılanan kişilere kumpas kurdukları iddiasıyla dönemin sorumluları hakkında yeni bir soruşturma başlatılmıştı.

Yeni atamalarla kadrosu değişen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı "Şikede kumpas" soruşturması kapsamında, 23 Nisan 2016’da 12 kişi tutuklandı, aralarında eski Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da olduğu bazı kişiler hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

FETÖ’nün "Futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla 15’i tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. (AA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum