Kuzey Makedonya'nın futbol devrimi

Son 30 yılda 4 kez isim değiştiren Makedonya, bugünkü adıyla Kuzey Makedonya kendi futbol tarihinindeki devrime devam ediyor.

Kuzey Makedonya'nın futbol devrimi
15 Kasım 2021 - 01:39 - Güncelleme: 15 Kasım 2021 - 01:47
FUTBOO | ‘Ben Yugoslavya'da doğdum. Üsküp'te. Sonra FYROM'da (Former Yugoslav Republic of Macedonia) seni yaptım. Sonra Makedonya'da hayatım devam etti. Şimdi Kuzey Makedonya'da yaşıyorum. Yerimden kımıldamadan 4 ülke değiştirdim.’

Bu sözler Üsküp doğumlu ünlü oyuncu Ertan Saban’ın babasına ait! Ertan Saban’ın hikayesinde anlattığı gibi son 30 yılda 4 kez isim değiştiren Makedonya, bugünkü adıyla Kuzey Makedonya’nın futbol tarihinde yaşadığı ikinci tarihi zafere bu ilginç anektot ile başlamak istedik.

Kuzey Makedonya, Avrupa futbolunda parmakla gösterilen bir ülke değil ama onlar kendi futbol devrimlerini sürdürmeye devam ediyor.

Avrupa'nın bu küçük futbol ülkesi önce EURO2020'ye katıldı, ardından da 2022 Dünya Kupası için play-off oynama hakkı kazandı.

Futbol tarihlerinin devrimi devam ediyor

EURO2020'ye Gürcistan'ı play-off maçında yenerek katılan Kuzey Makedonya, bu kez Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde önemli bir başarıya imza attı.

EURO2020'den sonra bu kez Dünya Kupası fırsatı

Blagoja Milevski önderliğindeki Kuzey Makedonya, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri J Grubu'nu ikinci sırada tamamladı ve Dünya Kupası için play-off hakkı kazandı. Kuzey Makedonya grubunu Almanya'nın ardından 18 puanla ikinci sırada tamamladı.

Avrupa'nın yükselen milli takımlarından olan Kuzey Makedonya, grupta unutulmatacak bir galibiyete de imza atmıştı. Almanya ile oynanan maçta Makedonya deplasmanda olmasına rağmen rakibini 2-1 mağlup ederek, ne kadar tehlikeli bir takım olduğunu göstermişti.

2016’dan sonra büyük yükseliş

Avrupa’da elbette önde gelen futbol ülkeleri arasında sayamasak da Kuzey Makedonya, son yıllarda yükselişe geçmişti. 2016’da dibe vuran ve FIFA sıralamasında 162’nciliğe kadar gerileyen Kuzey Makedonya Kasım 2021’de 71’inci basamakta yer almayı başardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum