Kuzey Makedonya'nın futbol devrimi

Son 30 yılda 4 kez isim değiştiren Makedonya, bugünkü adıyla Kuzey Makedonya kendi futbol tarihinin devrimine imza attı.

Kuzey Makedonya'nın futbol devrimi
13 Kasım 2020 - 03:12 - Güncelleme: 13 Kasım 2020 - 03:40
FUTBOO | ‘Ben Yugoslavya'da doğdum. Üsküp'te. Sonra FYROM'da (Former Yugoslav Republic of Macedonia) seni yaptım. Sonra Makedonya'da hayatım devam etti. Şimdi Kuzey Makedonya'da yaşıyorum. Yerimden kımıldamadan 4 ülke değiştirdim.’

Bu sözler Üsküp doğumlu ünlü oyuncu Ertan Saban’ın babasına ait! Ertan Saban’ın hikayesinde anlattığı gibi son 30 yılda 4 kez isim değiştiren Makedonya, bugünkü adıyla Kuzey Makedonya’nın fubtol tarihinde yaşadığı tarihi zafere bu ilginç anektot ile başlamak istedik.
 
Futbol tarihlerinin devrimi gerçekleşti

Kuzey Makedonya, Avrupa futbolunda parmakla gösterilen bir ülke değil ama onlar kendi futbol devrimlerini geçtiğimiz gece gerçekleştirdi. EURO2020 play-off maçında Gürcistan’ı yenen Kuzey Makedonya tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda yer alma hakkı kazandı.


Igor Angelovski önderliğinde, 37 yaşındaki Goran Pandev’in kaptanlığında bu tarihi zaferi gerçekleştiren Kuzey Makedonya Avrupa Şampiyonası’nda Hollanda, Ukrayna ve Avusturya ile C Grubu’nda yer alacak.2016’dan sonra büyük yükseliş

Avrupa’da elbette önde gelen futbol ülkeleri arasında sayamasak da Kuzey Makedonya, son yıllarda yükselişe geçmişti. 2016’da dibe vuran ve FIFA sıralamasında 162’nciliğe kadar gerileyen Kuzey Makedonya Kasım 2020’de 65’inci basamakta yer almayı başardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum