Türkiye için "Omuz Omuza"

TFF ve Süper Lig kulüplerinin 1 Mart'ta yapacağı yardım kampanyasına Messi, Neymar, Mbappe başta olmak üzere çok sayıda futbolcu destek verecek.

Türkiye için "Omuz Omuza"
18 Şubat 2023 - 12:54 - Güncelleme: 18 Şubat 2023 - 13:17
Futbol ailesinin 1 Mart’ta hayata geçireceği yeni yardım projesinin detayları ortaya çıkıyor. Depremzedeler için güç birliği yapan TFF ve Süper Lig kulüpleri, 1 Mart Çarşamba günü, beIN Sports başta olmak üzere TV kanallarından yayınlanacak programda bağış toplayacak. Kampanyaya destek veren PSG’nin yıldızları Messi, Neymar ve Mbappe’nin yanı sıra çok sayıda futbolcunun imzalı formaları açık artırmada satılacak.

Trabzonspor’un önceki gün Basel ile oynadığı ve 1-0 kazandığı UEFA Konferans Ligi karşılaşması, Futbol tarihinde bir ‘ilk’e sahne oldu. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Süper Lig’de mücadele eden kulüplerin başkanları ve temsilcileri Akyazı Stadı’ndaki maçı tribünde yan yana izledi.

Sportif rekabeti bir kenara kaldırıp depremzedeler için güç birliği yapan başkanlar önceki gün maçtan evvel Trabzonspor’un verdiği yemekte bir araya geldi. Yemekte konuşulan tek konu depremzedelere yapılacak yardımların nasıl artırılacağı idi. Kulüplerin kendi başlarına organize ettiği yardım kampanyalarının dışında TFF 20 milyon lira bağışlamış ve ayrıca toplam maliyeti 59 milyon lira tutan 1.000 adet konteynerin afet bölgesine gönderileceğini açıklamıştı. Bu konuda çeşitli fikirler ortaya atıldı, görüş alışverişinde bulunuldu.

Hedef 10 bin adet konteyner

Yemekli toplantıda TFF’nin 1 Mart Çarşamba günü gerçekleştireceği yeni Yardım projesi de konuşuldu. ‘Omuz Omuza Türkiye’ sloganıyla geliştirilen proje kapsamında 1 Mart Çarşamba günü yayıncı kuruluş beİN Sports başta olmak üzere tüm spor kanalları ortak canlı yayın yaparak depremzedeler için bağış toplayacak. Kampanyaya destek veren Paris Saint-Germain (PSG), dünyaca ünlü futbolcuları Lionel Messi, Neymar ve Kylian Mbappe’nin imzalı formalarını, açık artırma yoluyla satılması için bu projeye aktaracak. Programda buna benzer birçok etkinlik gerçekleştirilecek. TFF ve Süper Lig kulüpleri ‘Omuz Omuza Türkiye’ kampanyasından toplanacak bağışlarla konteyner sayısını 10 bine yükseltmeyi hedefliyor.

Mehmet Büyükekşi böyle duyurdu 

1 Mart 2023 Çarşamba günü Türkiye Futbol Federasyonumuzun öncülüğünde tüm kulüplerimizin katılımı ile Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile uluslararası boyutu olan örnek bir kampanya başlatıyoruz: 'OMUZ OMUZA TÜRKİYE' adını verdiğimiz bu organizasyon başta Süper Lig yayıncı kuruluşumuz beIN Sports olmak üzere, tüm spor kanallarımızın da bu tarihi ve anlamlı ortak yayına ekranlarını açmasını arzu ettiğimiz, Büyük Futbol Ailemizin tüm değerli kurumları ve fertlerinin katılımı ile 10.000 konteyner hedefiyle afetzede vatandaşlarımızın geçici barınma merkezlerinde sağlıkla konaklamalarını sağlayacak bir organizasyonu başlatıyoruz. Bu büyük afetten etkilenen bölgedeki altyapıdan A takımlara kadın erkek tüm futbolcularımıza, antrenörlerimize, hakemlerimize, gözlemcilerimize, kulüplerimize de hep birlikte sahip çıkarak dayanışma ve yardımlaşmamızı sürdüreceğiz. OHAL ilan edilen şehirlerimizde kulüplerimizin ligden çekilme taleplerini de Yönetim Kurulu kararımızla kabul ettik. OHAL Bölgesi dışında depremden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenen kulüplerimizle de sürekli iletişim içerisindeyiz. Onların da ihtiyaçlarını tek tek dinliyoruz. Liglerine devam etmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

(Hürriyet)

YORUMLAR

  • 0 Yorum