Türkoğlu: İsimlerini açıklayacağım

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, İspanya'ya 73-56 mağlup olarak turnuvaya veda ettiğimiz karşılaşmanın ardından kendilerine zarar vermek isteyenlerin olduğunu vurgulayarak, “Kim olduklarını biliyorum. Gerekli açıklamayı turnuva sonrası isim vererek açıklayacağımdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Türkoğlu: İsimlerini açıklayacağım
10 Eylül 2017 - 23:51

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda 12 Dev Adam’ın İspanya’ya yenilerek turnuvaya veda ettiği maç sonrası açıklamalarda bulunan Hidayet Türkoğlu, Türk halkının gurur duyacağı bir milli takım oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Her ne kadar istediğimiz sonuçları elde edemesek de sporcularımız, Türk halkının kalbine girerek en büyük ödülü kazandılar. Halkımız, maçı kaybettiklerinde bile 'Bu taraftar sizinle gurur duyuyor' diye tezahürat yaptı” diye konuştu. 

“ONLARLA GURUR DUYUYORUM”

Türkoğlu, eski bir sporcu ve şu anki başkan olarak sporcularıyla gurur duyduğunu dile getirerek, “Türk basketbolunu, hem milli takım hem de kulüpler anlamında ileriye taşıyacak genç oyuncularımızın olduğunu bu turnuvada görme fırsatı bulduk. Oyuncularımız bazen yapılmayacak hataları yaptı. Çünkü ilk kez burada bulunanlar var. İlk defa milli takımda, Avrupa Şampiyonası'nda olanlar var. Doğal olarak bu süreçte ufak tefek hatalarımız oldu ama bu hataları mücadele ve istekleriyle kapatmaya çalıştılar. Çok gurur duyduk. Bu süreç bizim için çok önemliydi” ifadelerini kullandı.  


“KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

“Bizi bu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve büyüklerimiz hiç yalnız bırakmadı” diyerek teşekkürlerini ileten Federasyon Başkanı Türkoğlu, “Bize zaman ayırdıkları için sonsuz teşekkür ediyorum. Çocuklarımız bundan gerçekten çok mutlu oldu. Keşke başka bir sonuçla karşınızda konuşuyor olsaydık ama önemli olan bazı şeylerin temelini atabilmekti. Sanırım bu şampiyonada bunu gördük. İleriye yönelik daha iyi işler yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

“ZARAR VERMEK İSTEYENLER OLDU”

Hidayet Türkoğlu, bu süreçte milli takıma zarar vermek isteyenlerin olduğunun altını çizerek, “Burada olduğumuz sürece, bu milli takıma, oyuncu ve antrenörlerimize kimsenin zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Ben başkan olarak izin vermeyeceğim. Bu süreçte zaman zaman gereksiz yorumların yapıldığına da şahit olduk. Buraya zarar vermek isteyenler de oldu. Onların kim olduğunu çok iyi biliyorum. Sıcağı sıcağına konuşmak istemiyorum ama turnuva bittikten sonra bir başkan olarak, gerekli açıklamayı isim vererek yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Başkan olarak ekibimle birlikte güzel işler yapmak için buradayız. Bu çocuklar bizim geleceğimiz, onlara güveniyoruz. Federasyon olarak her zaman onların yanındayız. Amacımız Türk basketbolunu hem kulüpler hem de milli takım anlamında en iyi yerlere getirmek” açıklamasında bulundu. 


TARAFTARLARI UNUTMADI

İspanya ile oynanan maçta Türk sporseverlerin çok güzel bir atmosfer yarattığının altını çizen Hidayet Türkoğlu, “Bu atmosfer gerçekten paha biçilmez. Hem Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'na hem de buraya gelen binlerce basketbolsevere sonsuz teşekkürler. İnanıyorum ki, milyonlar bu çocukları televizyondan izlemiş ve onlarla gurur duymuştur. Çocuklarımız bu atmosferde daha iyi oynuyor. Kasımda oynanacak Dünya Şampiyonası eleme maçlarında da çocukları yalnız bırakmayacaklarına inanıyorum” açıklamasını yaptı.


“FIBA'NIN ÖZ ELEŞTİRİ YAPMASI GEREK”

Avrupa Şampiyonası'nda görev alan hakemlerin performanslarıyla ilgili konuşan Hidayet Türkoğlu, "Sporculuk hayatımda da pek hakemleri ön plana atan bir insan değildim. Bazen ister istemez kendimizi tutamadığımız anlar oluyor. FIBA, Avrupa Ligi ile aynı seviyeye gelmek istiyorsa hakemlerden başlaması gerekir. Buraya en iyi takımlar geliyor ve bir performans sergilemeye çalışıyorlar. Bu tarz hatalar ister istemez performanslarını etkiliyor. Milli takım olarak çok fazla hakem hatalarının arkasına sığınmak istemiyoruz ama kamuoyunun da bunu gördüğünü biliyoruz. Bence FIBA'nın bu turnuva bittikten sonra hakemler konusunda bir öz eleştiri yapması gerekiyor. Ev sahibi takım olarak çok dezavantajlı duruma düştüğümüz süreçler de oldu" diyerek sözlerini noktaladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum