Üstün Alman teknolojisi; Bayern Münih

Son 8 sezonda 9 farklı teknik direktörle çalışan Bayern Münih, ne yaşanırsa yaşansın Bundesliga'da şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde de tüm maçlarını kazanarak şampiyon olan tek takım olarak tarihe geçtiler. Bayern'in zafer hikayesini, başarı sırrını değerlendirdik.

Üstün Alman teknolojisi; Bayern Münih
26 Ağustos 2020 - 14:24

FUTBOO | Kolay kolay tekrarlanabilecek bir başarı değil... Son yıllarda Bundesliga'yı takip edenler 'Acaba bu sezon Bayern'in geçebilecek bir takım olacak mı?'  beklentileri ile sezona başlıyor. Bu konuda insanlar genellikle Borussia Dortmund'a güveniyor ancak Bayern bu beklentiye sahip olanları her sezon hüsrana uğratıyor.  Bu sezonun ikinci yarısında vites arttıran Bayern, pandemi sonrası tüm maçlarını kazandı ve hem Bundesliga hem de Şampiyonlar Ligi'ni kazandı. Üstelik tarihte tüm maçlarını kazanıp Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıran tek takım olarak bunu başardı.

Peki Bayern'in sırrı ne?

Aslında bunun birçok etkeni olduğu gerçek. Tabii sadece iyi futbolculara sahip olarak ya da milyon euro transfer harcamaları yaparak bunu başarmak çok zor. Hele ki bu takımın son yıllarda sürekli teknik direktör değiştiğini de düşünürsek, burada başka bir şeyler olduğu açık. Bayern son 8 sezonu Bundesliga'da şampiyon olarak tamamladı. Bu 8 sezonda Bayern'i 9 farklı teknik direktör çalıştırdı. 9 farklı teknik adamla geçirilen 8 sezon dendiğinde, akıllara şampiyon bir takımdan çok, küme düşme potasında bir takım geliyor. Ancak Bayern Münih'ten bahsediyoruz ve bu bahsettiğimiz Bayern son 8 sezonu 9 farklı teknik direktörle şampiyon bitirmeyi başarmış Bayern... Yani bu kadar oyuncu ve teknik adamın değişmesine rağmen değişmeyen tek şeyin Bayern'in şampiyon olmasının başka nedenleri olmalı. 

Büyük takım alışkanlığı

'Büyük takım alışkanlığı', belki de Bayern Münih'in sırrını en yakın tanımlayan terim... Bu kadar değişime rağmen, Bayern hemen hemen her sezon zirve yarışında olmayı başarıyor. Son 8 sezonu şampiyon bitirdiler ancak şampiyon olmadığı sezonlarda bile Bayern her zaman bu yarışın içinde olmayı başardı.

Bu sezon ise bambaşka geçti. Kovac ile yollar ayrıldıktan sonra Hansi Flick göreve geldi. Herkes oturmuş Dortmund kadrosunun bu kez Bayern'in bileğini bükebileceğini düşünüyordu ancak öyle olmadı. Hansi Flick önderliğinde Bayern 23 lig maçına çıktı ve bu maçların sadece 2'sini kaybetti. Toplamda ise 36 maça çıktı, 33'ünü Bayern kazandı. Hans Flick bambaşka bir takım yaratmayı başardı. Flick yönetimindeki Bayern, son 21 maçını kazandı. Hatta Flick, Bayern'de performansıyla Pep Guardiola'nın rekorunu da geride bıraktı.

Tabii Bayern'in fark yaratmasında en önemli diğer etkenlerden biri de Robert Lewandowski! Bu sezon Bundesliga'daki tüm takımlara gol atma başarısı gösteren Lewandowski, Bundesliga'da 31 maçta 34 gol atarak gol kralı oldu. Polonyalı, Şampiyonlar Ligi'nde ise 10 maçta 15 gol, 6 asist üreterek insan üstü bir performans ortaya koydu. Lewandowski, finale kadar Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı her takıma gol atma başarısı göstermişti. Lewa, kuşkusuz her takımın hayalini süsleyen bir golcü. Onu durdurmak gerçekten çok zor. Zaten her takıma gol atarak bunu kanıtladı. Polonyalı golcü, muhtemel hem üst üste 8. şampiyonluğun hem de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunun en büyük mimarlarından oldu.

Bu böyle devam mı edecek?

Bundesliga'da 30, üst üste 8. şampiyonluğunu ilan eden, Şampiyonlar Ligi'ni de 6. kez müzesine götüren Bayern'i durdurmak gelecek sezonlarda da kolay olmayacak. Dortmund, atılım yapan RB Leipzig, uzun soluklu yarışın sonunu getirmekte zorlanıyor. Bir de Bayern'in en iyi oyuncuları transfer etme politikası var. Dortmund'da, RB Leipzig'de, Leverkusen'de, Bundesliga'nın herhangi bir takımında biraz fark yaratabilecek bir oyuncuyu gördükleri zaman, istenen bonservis ne olursa verip alabiliyorlar. Böyle olmaya devam eder, Bayern elindeki müthiş kadroda büyük kayıplar yaşamazsa, daha çok üst üste şampiyonluk görebiliriz. Çünkü bu üstün Alman teknolojisini durdurmanın bir yolu henüz bulunamadı...

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum