ÖZGÜR ÇETİNEL

ÖZGÜR ÇETİNEL


Westermann herkesin güvenini kazandı

10 Ocak 2020 - 12:10

Geçen haftada Pire’de alınan Olympiacos galibiyetinin ardından kafalarda hep ‘’Acaba Yalancı Bahar mıydı ?’’ sorusu vardı.

Belki de Turkish Airlines Euroleauge’in en zor deplasmanlardan biri olan Kirolbet Baskonia maçı Fenerbahçe Beko için en kritik dönemeçti.

İspanyol temsilcisinin karşısında maça Leo Westermann, Nando De Colo, Nikola Kalinic, Derrcik Williams ve Malcolm Thomas beşi ile başladık.

Leo Westermann’ın (21dk. – 21 sayı – 3 asist) maça hızı başlangıcı ve ona Derrick Williams’ın (30 dk. – 16 sayı – 3 ribaund – 5 asist) eşlik etmesi ile ilk çeyreği 11-20 önde kapattık.

İkinci çeyreğe de çok hızlı girdik. Oyuna sonradan dahil olan kaptan Melih Mahmutoğlu’na (18dk. – 9 sayı) bu sefer Derrick Williams’a eşlik etti. Fakat daha sonra hücumda bir süre durgunluk yaşadık ve Kirolbet Baskonia’nın yıldız 4 numarasıTornike Shengelia (37 dk. – 21 sayı – 7 ribaund -  3 asist) sahneye çıktı ve aradaki farkı eritti. Yine bu dakikalarda oyuna ağırlığını koyan Leo Westermann ve Nando De Colo (28dk. – 11 sayı – 3 asist) ile temsilcimiz aradaki farkı yine çift hanelere taşıdı. (28-42)

Üçüncü çeyreğin başında Nando De Colo’yla sayıları bulan Fenerbahçe Beko, farkı daha da açtı ve 18 sayılık üstünlük kurdu. Melih Mahmutoğlu ve Gigi Datome (18dk. – 9 sayı – 3 ribaund) ile farkın kapanmasını önleyen temsilcimiz Tornike Shengelia ile geri dönmek isteyen rakibe karşı bu fırsatı tanımadı. (45-62)

Son çeyreğe ise oldukça tutuk başladık ve Kirolbet Baskonia Youssoupha Fall (17dk. – 18 sayı – 5 ribaund) ile pota altında büyük üstünlük kurdu. Koç Zeljko Obradovic’in molasından sonra sahneye yeniden çıkan Leo Westermann ile rakibe geri dönme şansı vermeyen temsilcimiz zorlu deplasmandan 65-79’luk skor ile galibiyetle ayrıldı.

Yeni yıl ile yeni bir başlangıç yapmak isteyen temsilcimiz zorlu iki deplasmandan altın değerinde galibiyetler çıkararak hem taraftara umut verdi hem de temsilcimizin özgüveni yerine geldi.

Fikstür dezavantajını da ikinci yarı da Ataşehir’de oynacağı iç saha maçlarını alarak avantaja döndürmek isteyecek temsilcimizde de oyuncular kendini bulmaya başladı. Özellikle Malcolm Thomas’ın takıma katılması ile savunmada hem rakip kısaların içeriye penetrelerine çare bulundu hem de hücumda topun akışkanlığı sağlandı. Maç içerisinde o kadar pozitif işler yapmaya başladı ki ABD’li uzun bir ara Jan Vesely paslarını izlettiriyor zannettik.

Ayrıca Leo Westermann’ın son 3 maçtır gösterdiği çıkış İspanya deplasmanında tavan yaptı. Özellikle kritik anlarda öylesine öldürücü üçlükler yolladı kı rakip potaya, Kirolbet Baskonia ne zaman geri dönmek istese hevesi hep kursağında kaldı. İki hafta önce Fransız guard basın açıklamasında ‘’Koç Obradovic’in güvenini kazanmaya çalışıyorum’’ demişti. Bence Leo Westermann hem hoca tarafından hem de başta ben olmak üzere sezon başından beri eleştiren tüm taraftarlar tarafından bu güveni maç sonrasında kazandı.

Takım öylesine çift yönlü oynadı ki hangi oyuncunun ne gibi fayda yaptığını ayrı ayrı yazmak istemiyorum. Takım olarak muazzam bir reaksiyon gösterdik. Maçta olumsuz noktalar ile Bobby Dixon’ın performansı ve çok sayıda yaptığımız top kayıpları diyebiliriz.

Turkish Airlines Euroleauge’de çift maç haftasına geldik. Hem Asvel Villeurbanne hem de Barcelona maçlarını Ataşehir’de oynayacağız. Takımımız yükselen oyununu gördükçe umutlarımız artıyor ve olası iki iç saha galibiyetinden sonra oluşacak Ataşehir atmosferini düşünmek rakiplerimizin uykularını kaçırıyor olabilir. İç saha maçlarımızda artık hem rakibi hem de Turkish Airlines Euroleauge hakemlerini yenerek kendimize Play-off potasına atmamızın zamanı geldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum